Alfons Rataj Alfons Rataj Urodził się 20 maja 1931 roku w Chropaczowie, w rodzinie górniczej. W roku 1961 zawarł związek małżeński z Panią Małgorzatą zd. Tondera. Państwo Rataj są rodzicami córki Sylwii i szczęśliwymi dziadkami dwójki wnucząt.
W latach 1938-1943 Alfons Rataj uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Chropaczowie. Kolejne lata 1943-1945 - to nauka w szkole średniej w Chorzowie (Oberschule). W latach powojennych studiował na Politechnikach Warszawskiej i Śląskiej. W roku 1979 obronił pracę doktorską na politechnice Śląskiej w Gliwicach uzyskując tytuł Doktora Nauk Technicznych. Dr Alfons Rataj biegle, w mowie i piśmie posługuje się językiem niemieckim, co udokumentował zdając specjalistyczne egzaminy komisyjne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
Całe swoje życie zawodowe związał z przemysłem chemicznym. W latach 1954-1963 pracował w Zakładach Azotowych „Kędzierzyn”. Pracował przy uruchamianiu specjalistycznych instalacji w Republice Węgierskiej. W latach 1963-1997 był zatrudniony w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej w K-Koźlu - na kierowniczych stanowiskach.
Dr Alfons Rataj jest autorem i współautorem wielu publikacji i opracowań związanych z pracą zawodową. Uhonorowano Go wieloma odznaczeniami uznając wielki wkład w rozwój polskiej chemii.
Poza działalnością zawodową prawie „ od zawsze” pasjonowała Go historia, a zwłaszcza historia Śląska i Kędzierzyna. W tej dziedzinie jest autorem wielu interesujących publikacji, wystąpień i prelekcji. Ich wyliczanie nie jest tutaj celowe, ale wymienienie chociaż kilku sfer działalności dr A. Rataja wydaje się zasadne: Pamiętamy o uhonorowaniu dr Alfonsa Rataja STATUETKĄ KOZIOŁKÓW przyznawaną przez Powiat Kędzierzyn-Koźle oraz medalem ZA ZASŁUGI DLA MIASTA KĘDZIERZYNA – KOŹLA.
W roku 2011 Pan Alfons Rataj ukończył 80 lat, co nie przeszkadza, aby ciągle być aktywnym w swojej pasji historycznych poszukiwań. Jako obserwatorzy działalności Pana doktora Rataja, chcielibyśmy zauważyć również zasługi Szanownej Małżonki, Pani Małgorzaty Rataj. Sami się przekonaliśmy z jaką cierpliwością i zaangażowaniem odbiera zawsze nasze telefony, gdy trzeba z Jej małżonkiem jakąś sprawę ustalić. Pani Małgorzata jest również pierwszym recenzentem prac publicystycznych męża. Jak łatwo policzyć, rok 2011 był rokiem Złotego Jubileuszu Małżeństwa Państwa Rataj (ślub w roku 1961). Życzymy z tej okazji Szanownym Jubilatom Wszelkiego Dobra i długich lat życia!

Gerard Kurzaj i Patryk Flegel